W starej instalacji z kotłem gazowym najłatwiejszym sposobem modernizacji źródła ciepła będzie zastosowanie również kotła gazowego, a największe oszczędności na kosztach ogrzewania uzyskamy jeśli będzie to kocioł kondensacyjny.
W modernizowanym domu idealnym rozwiązaniem może być kocioł kondensacyjny wiszący, a w przypadku braku miejsca można zastosować kocioł stojący lub wiszący z zabudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).
najnowszej generacji palnikom promiennikowym (palniki MatriX), które skuteczniej przekazują ciepło wodzie grzewczej od tradycyjnych palników, dopasowują ilość wytwarzanego ciepła do aktualnego zapotrzebowania na ciepło budynku w szerokim zakresie mocy grzewczej
wymiennikom Inox-Radial o dużej skuteczności przekazywania ciepła ze spalin wodzie grzewczej i dużej trwałości – wykonane ze stali szlachetnej wysokiej jakości (z dodatkiem tytanu i molibdenu) i o specjalnej konstrukcji, która zapewnia maksymalne odebranie ciepła ze spalin
Niskie koszty ogrzewania uzyskamy również stosując kotły na drewno – kotły zgazowujące drewno. Zamieniają one drewno na gaz, który następnie jest spalany. Pracują z wysoką sprawnością i są przyjazne dla środowiska.
Pompy ciepła zapewniają najniższe koszty ogrzewania i pracują bezobsługowo. Do ogrzewania wykorzystują głownie bezpłatną energię zgromadzoną w gruncie, wodzie gruntowej i powietrzu atmosferycznym. Przy pomocy energii elektrycznej zamieniają ją na komfortowe ciepło grzewcze.
Nowoczesne pompy ciepła ogrzewają wodę zasilającą instalację grzewczą budynku do temperatury 65°C. Dzięki czemu pompa ciepła może współpracować z grzejnikami, a możliwość pozostawienia „starych” grzejników obniża koszty inwestycji i eliminuje niechciany remont.
Bezpłatną energię wykorzystują również kolektory słoneczne, które jako dodatkowe źródło ciepła mogą współpracować z kotłem grzewczym czy pompą ciepła. Są idealnym uzupełnieniem głównego źródła ciepła również w modernizowanym budynku. Instalacja solarna do wspomagania ogrzewania ciepłej wody użytkowej oszczędzi do 60% kosztów jej ogrzewania w ciągu roku. Przy czym żywotność kolektorów wysokiej jakości wynosi minimum 20 lat.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) polega na kontrolowanym usuwaniu powietrza z pomieszczeń obciążonych wilgocią i intensywnymi zapachami (kuchnia, łazienka, toaleta). Świeże powietrze (z zewnątrz budynku), przepływa przez wymiennik ciepła znajdujący się w centrali wentylacyjnej, gdzie jest wstępnie ogrzewane przez powietrze usuwane z budynku. Ogrzane i oczyszczone świeże powietrze rozprowadzane jest następnie przewodami do pomieszczeń stałego przebywania (np. salon, sypialnia).
Wentylacja z odzyskiem ciepła dostarcza świeże powietrze do pomieszczeń w ilości i czasie zgodnym z zapotrzebowaniem, oraz obniża koszty ogrzewania budynku.